Putování z ubytovny Praha za některými pražskými rekordy

Vypravit se do Prahy, to také znamená se o ní něco dozvědět a zamířit do míst, která jsou pro naši zemi něčím významná. Vyplatí se proto ubytovat se tu alespoň na pár dnů, zkuste kupříkladu levné, ale zároveň velmi příjemné nocování na okraji města mimo turistický ruch v některé z Praha ubytoven. Je to výhodný bod s dobrým dopravním spojením v blízkosti metra.

pražský most

Kromě obvyklých památek, kde potkáte stovky lidí, se můžete vydat i do míst, která mají záznam v knize rekordů a kuriozit.

Nejdelší a nejkratší ulice – pokud byste roznášeli v hlavním městě poštu, byla by pro vás ulice s názvem Jiřího Červeného za odměnu. Nachází se na levém břehu Vltavy, na Kampě, a měří pouhých 28 metrů. Zato kdyby vás poslali do ulice Strakonická, měli byste na celé dopoledne co dělat. Její délka je patnáct a půl kilometru.

Nejdelší a nejvyšší most – nejdelším mostem je zároveň jedna z nejvýznamnějších technických památek v Česku a můžete se po ní projet vlakem. Je to Negrelliho viadukt, překlenul Vltavu nad ostrovem Štvanice a měří 1110 metrů. Nejvyšší mostní oblouk naleznete v Nuslích, je to ten pověstný „most sebevrahů“ – Nuselský. Z výšky 40 metrů nad zemí je při pádu nulová šance na přežití.

Nuselský most

Nejvýše položené místo na území hl. m. Prahy – jestli očekáváte Petřín, nebo památný vrch Vítkov, tak jste vedle. Většina zástavby je totiž ponořena do hloubi Pražské kotliny, a tak nejvyšší pražský bod hledejte na jejím okraji. Naleznete jej mezi Zličínem a Chrášťany, nedaleko od křižovatky Pražského okruhu a Rozvadovské spojky. Vrch se jmenuje Teleček a je zde vybudován telekomunikační stožár. O vrcholku Teleček téměř nikdo neví, i když jej snadno spatříte pouhým okem z nákupního centra na Zličíně, ovšem nejproslulejší pražský vrchol, a zároveň (téměř) druhý nejvyšší, je Bílá hora, kde se roku 1620 odehrála významná bitva.

Nejvyšší stavba – v roce 1992 byla pro veřejnost otevřena bezkonkurenčně nejvyšší vyhlídková věž v Praze – žižkovská televizní věž. Je vysoká 216 metrů. Vyhlídková terasa se pochopitelně nachází mnohem níže. Ovšem nejvyšší stavbou, kam lidská noha může prakticky vstoupit, je komín spalovny odpadu v Malešicích. Až na jeho vrchol ve výšce 177,5 metru nad zemí vedou ocelové schůdky s bezpečnostním zábradlím.