Přenosnou solární sprchu si můžete vzít i na chalupu

Jednou z výhod některých solárních sprch je možnost snadného přenášení z místa na místo. Jsou to obvykle výrobky s kuželovým či válcovým zásobníkem, který slouží zároveň jako stabilní podstavec. Sprchu pak velmi snadno postavíte doslova kamkoli, kde je pro to vhodný terén, např. na trávník, na betonové dlaždice či na zámkovou dlažbu. Co o solárních sprchách víme a jaké jsou jejich hlavní vlastnosti?

kruh na hladině bazénu

Jsou ekonomicky rentabilní – cokoli si na sebe dokáže „vydělat“, je ekonomicky rentabilní, a solární sprchy do této kategorie spadají podobně, jako krycí plachta na bazén. Krycí plachta si na sebe vydělá tím, že brání vypařování vody z nádrže, což může přinášet každoroční úsporu ve stovkách až tisících korun, a se solární sprchou docílíte podobných výsledků. Ohřev vody zajišťuje pouze sluneční energie a není k tomu zapotřebí žádný jiný zdroj přitápění.

žena v bazénu

Poslouží pro celou rodinu – pořídíte-li si solární sprchu Chlorito optimální velikosti, resp. s dostatečně velkým zásobníkem, vystačí vám teplá voda na sprchování dvou i více osob. Záleží samozřejmě na velikosti zásobníku i na intenzitě slunečního svitu. S velikostí nádrže to však nepřehánějte, uvádí se, že je-li větší, než 40 litrů, voda se v ní nestačí dostatečně během dne prohřát. Nejčastěji využívané velikosti nádrží se pohybují mezi dvaceti a čtyřiceti litry.

Hodí se i pro umývání nářadí nebo nádobí – v zahrádkářských koloniích nebo v místech, kde je problém ohřívat vodu, má solární sprcha své opodstatnění i pro mytí nádobí, zahradnického nářadí, zašpiněných bot apod. Stačí třeba jen vlažná voda, nemusí být vysloveně horká, aby se vám lépe umývaly talíře a hrnce.

Oplachování chodidel – některé sprchy mají k dispozici i ventil na oplachování nohou, to se může hodit při sportu a při práci venku na zahradě, čímž zmírníme otoky chodidel a docílíme většího fyzického komfortu. Oplachování nohou je také perfektní antistres.