Jak pěstovat hvězdník

Bohužel někdy dlouho očekávané období květu nepřijde nebo rostlina začne strádat. Proto je nutné zajistit rostlině náležitou péči a řádné podmínky k růstu.

Výběr cibule v obchodě

Je důležité zaujmout odpovědný přístup k výběru cibule hvězdníku. Jen zdravá a silná cibule dobře zakoření a potěší vás nádherným květenstvím. Snadno hvězdník prodej najdete v zahradnictví, v hobby marketech a u ověřených internetových prodejců.

hippeastrum

Cibule by měla být robustní, bez skvrn. Ideální je hladká, suchá, rovnoměrně zbarvená zlatohnědá cibule s vrstvou suchých slupek a s poměrně dlouhými bílými kořeny.

Péče o rostlinu

Krása rostliny závisí především na její správné péči. Je důležité vytvořit pro hvězdník nejlepší podmínky, včetně optimální teploty, osvětlení a úrovně vlhkosti, a upravit je podle životního cyklu květu.

Osvětlení

Světelné hodiny rostlin by měly trvat nejméně 14 hodin. Hvězdník miluje sluneční světlo, takže nejvhodnějším místem jsou parapety směřující na jihovýchod nebo jihozápad. Květina dobře snáší přímé sluneční světlo.

Aby stonky rostly rovnoměrně, musí být kvetoucí rostlina otočená ke zdroji světla. To musí být provedeno opatrně, protože pod tíhou květů může celý květináč ztratit rovnováhu a převrátit se.

hippeastrum1

Teplota

Rostlina se dobře vyvíjí při téměř jakékoli pokojové teplotě, ale nejlépe se jí daří při teplotě + 20 až 25 °C.

Během doby odpočinku by okolní teplota měla být 12 až 14 °C, minimální přípustná hodnota by neměla klesnout pod 10 °C.

Půda

Hvězdník vyžaduje také vhodnou a úrodnou půdu. Měla by být lehká a sypká, s dobrým provzdušněním a propustností. Můžete použít hotovou půdu určenou pro cibulovité rostliny nebo si půdní směs připravit sami smícháním: listové půdy, rašeliny a hrubého písku.

Do substrátu můžete také přidat kompost nebo uleželý hnůj a popel.

Je vhodné půdu před použitím vypařit nebo v troubě prohřát, aby se odstranily škodlivé mikroorganismy a bakterie.

Správné zalévání

Četnost a množství zalévání závisí na životním cyklu rostliny. Během probuzení květu by měla být zemina navlhčená dvakrát měsíčně. Když se v květináči vyvíjí stonek, je třeba zalévat častěji, ale vždy nechat substrát vyschnout.