Co víte o Matějské pouti?

Matějská pouť má svou mnohaletou tradici, která nebyla dosud nikdy přerušena. Možná vám to bude připadat přinejmenším zvláštní, ale jedná se o jednu z mála kulturních a zábavních akcí, které „Město Pražské“ pořádá již od roku 1595. Přesněji řečeno, první písemný záznam o konání Matějské pouti ve čtvrti Hanspaulka pochází právě z tohoto roku, vyloučeno tedy není, že se poutě v těchto místech konaly již dříve.
pouťové atrakce
Pouti se v průběhu čtyř staletí výrazně měnily, souviselo to především s technickými možnostmi , které přinášely nové a nové atrakce. Zpočátku šlo spíše o středověká setkávání pod širým nebem s cílem přivítat příchod jara, odvrátit choroby, které ve středověku lidstvo velmi sužovaly, a obchodovat s produkty řemeslné výroby.

Svatý Matěj ochránce před chorobami a patron řemeslné výroby

Název pouti je odvozen od Svatého Matěje. Ten je odjakživa ochráncem některých řemesel (kovářů, řezníků, krejčích, cukrářů, tesařů a zedníků) a v modlitbách údajně odvrací od každého pozemšťana plané neštovice, tyfus, černý kašel a mužskou i ženskou neplodnost. Středověk se vyznačoval také dlouhými obdobími mrazivých zim a Svatý Matěj přinášel vždy první jarní poselství, říkalo se o něm, že doslova lámal ledy na Vltavě.
jízda na kolotoči
Původní Matějské pouti se konaly na Hanspaulce a pak se přesunuly na Vítězné náměstí v Dejvicích. Plocha však postupně nestačila pojmout všechny stánky a atrakce, a tak se od 20. století konají Matějské pouti v těsném sousedství největšího pražského parku – Stromovky.

Dnes můžete od konce měsíce února zavítat na Matějskou pouť v téměř nezměněné podobě, v jaké bývala před několika desítkami let. Můžete se povozit na ruském kole, na divoké horské dráze, vstoupit do strašidelného zámku, a kdo zrovna nemiluje adrenalinové zážitky, ten se chystá nakupovat svým milovaným ženám a dívkám srdce z perníku, dětem plyšové medvídky, panenky, opičky, pejsky a spoustu dalších veselých hraček. V prodejních stáncích naleznete leccos, od rychlého občerstvení až po hodnotné dárky a suvenýry. Svatý Matěj sem každoročně láká i různé řemeslníky, kteří tu prodávají výrobky, jaké zakoupíte třeba na velikonočních a vánočních trzích.
ruské kolo
Matějská pouť probíhá vždy po dobu necelých dvou měsíců, v roce 2018 začala již 24. února a končí 15. dubna.