Pamatujete se na úspěšný televizní seriál Arabela? Jeho premiéra se uskutečnila v roce 1980 a již v té době zde bylo divákům předloženo, co by se stalo, kdyby dva neopatrní pracovníci zabloudili s ocelovou traverzou do chemické továrny, srazili několik baněk s chemikáliemi a způsobili ničivou explozi. Ve filmu je to samozřejmě silně nadneseno a v reálném životě je to prakticky vyloučeno, ovšem my si alespoň můžeme uvědomit, že chemický průmysl patří k těm zranitelným, kde jsou zapotřebí především přísné bezpečnostní předpisy a špičkové materiály pro výrobu veškerých komponent v tomto průmyslovém odvětví.
V chemické a petrochemické výrobě nachází uplatnění i žárupevná ocel. Jedná se o ocel třídy 15, legovanou kromě uhlíku především křemíkem, manganem, molybdenem a chromem, které se starají o vynikající vlastnosti, zcela zásadní pro všechny výrobní cykly. Jde zejména o odolnost vůči korozi, stabilitu materiálu při velmi vysokých teplotách a značnou pevnost a houževnatost, které jsou důležité při výrobních procesech, kde vznikají chemické sloučeniny za vysokých tlaků a teplot.
Z žárupevné oceli se zhotovují například kotle, tepelné výměníky a reaktory, různá potrubí a destilační zařízení, která musí být v provozu mnoho let a musí stále stabilně plnit zadané úkoly, aby nedošlo k nějaké havárii. Jen si představte, že by pár kilometrů od vašeho bydliště došlo k explozi chemičky nebo k výronu jedovatého čpavku či kyseliny sírové, s těmito anorganickými chemikáliemi není legrace a každá byť i drobná nehoda se může fatálně odrazit na životním prostředí či na životech zaměstnanců nebo dokonce civilních obyvatel. Tímto vám také připomínáme, abychom byli vděční všem výrobcům žárupevných ocelí v hutních provozech, kteří se starají o to, aby byl materiál správného chemického složení, a aby plnil všechna důležitá kritéria.