Hadice k bazénové filtraci a další součásti filtračního zařízení


Technologické zázemí nádrží pro koupání je vždy skryto našim pohledům, přesto vykonává důležitou práci, abychom je mohli bezstarostně využívat.

čištění bazénu

Nezbytná příslušenství pro bazénové filtrace

Technologické šachty – pohonná jednotka a filtrační nádoba se musí někam umístit a k tomu slouží tzv. technologické šachty. Majitelé bazénů si je nechávají zhotovit buď na zakázku, nebo lze zakoupit unifikované plastové šachty ve tvaru válce nebo komolého kuželu. Zapouští se pod úroveň země a zakrývají poklopem, který je součástí výrobku.
Pískové filtry – součástí pískové filtrace jsou nádoby pro filtrační médium (křemičitý písek případně zeolit). Jsou vybaveny tlakoměrem, šesti anebo čtyř cestným ventilem a vypouštěcím ventilem. Nádoba je obvykle zhotovena z polypropylenu a má tvar zaobleného válce.
Filtrační náplně – tvoří je buď jemnozrnný písek, s optimální velikostí frakce od 0,5 do 1,2 mm, anebo minerál zeolit. Jako alternativní výplň do filtrů lze použít i filtrační kuličky nebo polyesterové polštářky s částicemi antibakteriálního stříbra. Životnost média závisí na provozu bazénu a také na výrobní technologii. U písku to bývá zpravidla 3 – 5 let.

hadice k filtraci

Hadice k bazénové filtraci – vyrábí se ze speciálního polyetylenu, odolného vůči UV záření, o jmenovitých průměrech 38 a 32 mm. Barevná provedení jsou buď v bílé, modré nebo černé. Černá barva je vhodná pro ohřev vody na principu solárního kolektoru. Prodejní cena se uvádí obvykle za jeden metr. Délka hadic a vzdálenost filtračního zařízení v technické šachtě ovlivňuje výkon čerpadla a to by mělo být umístěno vždy s ohledem na předběžný výpočet.
Skimmery – jsou to plastové nebo kovové díly, které jsou propojeny s filtrací, a v jejichž sběrném koši se zachycují větší nečistoty, co by neměly proniknout až do filtračního boxu. Jsou to například listy stromů, jehličí, velký hmyz, tráva, rostlinný pyl apod.