Autožárovky pro přední světla nejsou jen spotřební materiál

Autožárovky jsou považovány za spotřební zboží podobně jako technické kapaliny nebo pneumatiky. Někteří řidiči jim věnují maximální pozornost, jiní jejich výběrem neztrácí čas a sáhnou po prvním kusu v regálu supermarketu. Parametry jednotlivých výrobků se však vzájemně liší poměrně významně, zatímco u maziv, benzínu, nafty a kapaliny do ostřikovačů nejsou velké rozdíly, u autožárovek jsou poměrně značné. Odborníci také proto doporučují sáhnout po některém ze značkových výrobků např. Osram https://www.lightpark.cz/autozarovky-pro-predni-svetla/?par=oznaceni-ece|h7, Philips, Bosch nebo Tungsram, který nabídne delší světelný kužel, více světla a přijatelnější barevné podání. Rozdíly v osvětlení jízdního pruhu se projeví zvláště při delší jízdě.
osvětlená dálnice

Na co byste neměli zapomenout před delší jízdou

Motorový olej – před delší jízdou se vyplatí nejen zkontrolovat jeho stav měrkou a ověřit si interval jeho výměny, ale vzít s sebou náhradní litrovou láhev olejové náplně. Je to pojistka pro případy, kdy je nutné rychle olej doplnit ve chvíli, kdy je daleko k nejbližší čerpací stanici nebo autoservisu.
městský provoz
Náhradní žárovky – náhradní sada žárovek a pojistek byla sice donedávna ještě součástí povinné výbavy, a většinou šlo o kompletní množství obyčejných světelných zdrojů, které splnily svůj účel podobně jako rezervní pneumatika. Při běžném každodenním provozu v místech, která známe, cestou do zaměstnání nebo do obchodu, je jízda spíše rutinní záležitostí a v těchto případech náhradní výbava svůj účel splní. Jiná situace ovšem nastane, jestliže se chystáme na delší jízdu neznámým terénem – například na dovolenou do zahraničí. Pro delší cesty se vyplatí sadu doplnit náhradními zdroji, zvláště těmi do předních světlometů.
večerní provoz ve městě
Tlak v pneumatikách – podle některých průzkumů vyšlo najevo, že tlak v pneumatikách kontroluje před delší jízdou jen polovina řidičů. Tato „maličkost“ má však zásadní vliv na způsob jízdy, na přilnavost t dezénu k asfaltovému povrchu a pochopitelně podhuštěné pneumatiky výrazně zkracují svou životnost. Tento fakt si nejvíce uvědomují zvláště někteří cyklisté, kteří markantní rozdíl v tlaku pneumatik jízdního kola poznají okamžitě.