Stavíte rádi hrady z písku?

Malé děti mají svůj svět fantazie a jedním z míst, kde ji mohou rozvíjet je i obyčejné dětské pískoviště.

Pro nejmenší děti je to místo, kde se mohou jen „hrabat“. Rodiče většinou neradi vidí, když se děti hrabou v hlíně, ale pískoviště je něco jiného. I když písek není o nic čistější, přece jen je to lepší než hlína. Děti spoustu času stráví nabíráním písku do kyblíku a opětovným vysypáváním. Dáte-li jim do pískoviště autíčka a bagry, promění se jim pískoviště na jednu velkou stavební plochu, kde probíhají stavby nejrůznějšího druhu, od hradů po mrakodrapy nebo tunely. Ať kluci nebo holčičky, v písku se hrabou rádi všichni, včetně rodičů. Nemusíte se za to stydět.

pískoviště

Máte-li zahradu a na ní kousek volného místa, měli byste dětem pořídit dřevěné pískoviště, nejlépe i s krytem, aby se vám nenaučily na pískoviště chodit kočky dělat svou potřebu. Stačí trocha písku a budete mít volné odpoledne, protože děti se zabaví samy na pískovišti. A před příchodem domů děti oklepejte, jinak budete mít písek po celém domě. Do dětského pískoviště si můžete koupit i hygienicky čistý písek, ale dětem bude stačit i obyčejný stavební písek. Na dětské stavby se hodí stejně tak dobře.
Písek si můžete pořídit i domů do obýváku.

pískoviště

Existuje druh písku, který se na sebe více lepí, takže z něj vyrobíte snadno bábovičky stejně tak jak ho lehce dostanete z koberce. Nemusíte mít strach, že budete muset pokaždé vysávat a písek tím v podstatě vyhazovat. Ale co si budeme povídat, tento písek je vhodný jen když je venku škaredě, jinak má pobyt na čerstvém vzduchu jednoznačně přednost. Dopřejte dětem hru na pískovišti, rozvíjí tím své schopnosti a dovedou se zabavit na dlouhé hodiny, kdy vy je můžete pouze v bezpečné vzdálenosti sledovat a věnovat se svým koníčkům, třeba číst knížku nebo plést svetr. Ale také třeba okopávat zahrádku.