Proč si zřídit sídlo firmy jinde, než kde bydlíte


Podnikatelé mají svobodný život, takto by si to mohl myslet každý, kdo je pouze zaměstnancem, a nikdy podnikání nezkusil. Zvláště tehdy, když musí každé ráno vstávat v pět hodin a musí být v práci přesně na šestou. Podnikatel tak brzy vstávat obvykle nemusí, a už vůbec ne stresovat se a spěchat, aby vše ráno stíhal. Ono je to ale trochu jinak, musíte se podívat i na rub té mince.

sídlo firmy v Praze

Podnikatelská činnost je sice svobodné povolání, ovšem stresu je tu až dost. Musíte se postarat nejen o svou pracovní činnost, ale i o reklamu, o příval zákazníků, a o úspěch mezi konkurencí. Do toho řešíte účetnictví a daňová přiznání, takže někdy se vyspíte jen sotva pět hodin. Sice nevstáváte v pět, ale zas jdete spát ve dvě ráno.

práce v kanceláři

Aby toho nebylo málo, podnikatelům to příliš neusnadní ani státní správa, a když uděláte někde chybu, draze ji zaplatíte na pokutách. Týká se to například i namátkových kontrol z finančního úřadu, které jsou častější zejména v malých městech a na venkově. A toto je jeden z důvodů, proč si mnoho podnikatelů zřizuje sídla https://www.profisidla.cz/cs/nase-sluzby/poskytnuti-sidla-firmy/a-15/ firem ve velkoměstech, třeba v Ostravě nebo v Praze. Sídlo firmy lze mít zřízené i mimo své bydliště nebo místo provozovny, tím pádem jste zapsáni do obchodního rejstříku například na Praze 1, i když bydlíte v obci Frahelž na Jindřichohradecku.

S namátkovými kontrolami z „berňáku“ je to tak, že ve velkém městě je tolik zapsaných firem, že je velice málo pravděpodobné, aby vás tu někdo „vyhmátl“. Uvádí se, že například Praha je natolik zahlcená virtuálními sídly podnikání, že pravděpodobnost kontroly je jednou za více než sto let. Kontroly z finančního úřadu se nemusíte obávat, když máte vše v pořádku, ale přece jen, kdybyste něco opomněli, je to vždy stresující už při pouhém pomyšlení, že máte doma kontrolu, musíte se jí věnovat, ztrácíte tím svůj čas a nevíte předem, jak to dopadne.