Láska na celý život. Koně a jezdectví.

Už v dětství vás fascinoval tento sport? Nebo jste byli pouze okouzleni tímto ušlechtilým zvířetem, které dodává člověku křídla, jenž ztratil? Ať už je to jakkoli, je to láska na celý život. I když si myslíte, že není. Jsou chvíle, kdy se budete chtít vrátit ke koním.
Začít jezdit se dá snad v každém věku, ale čím dříve, tím lépe samozřejmě. Jednou jak začnete, nebudete moci přestat. Půjdete jen stále kupředu, budete se zdokonalovat a učit dalším novým věcem. V tomto sportu je stále se co učit. Dělí se na několik stylů. Podle toho také existuje široký výběr vybavení pro koně.

jízdní policie při přehlídce
Přirozená komunikace s koněm

Přirozenou komunikací se rozumí práce s koněm bez použití uzdy či uzdečky a sedla. Jedná se především o práci ze země. Je několik technik. Nejznámější metodou je Sedm her od Pata Parelliho. Postupem času si budujete s koněm pevnější vztah založený na důvěře. Je to cesta na delší trať, proto se stává, že někteří ji po čase vzdají.

dívka v sedle koně
Anglické ježdění

Historie jezdectví je strašně dlouhá. Koně se využívali i během válečných tažení a válek. Ve středověku se postupně začaly vyvíjet jezdecké školy až do dnešní podoby. Také vznikla Španělská jezdecká škola pojmenovaná podle španělských koní, kteří se využívali v hojném počtu. Vytvořily se jezdecké disciplíny jako drezura, parkur, dostihy, všestrannost, vytrvalost, voltiž a další. Jezdí se zde na napjatých otěžích, kdy jezdec cítí v rukách kontakt s hubou koně. A dále se pracuje s váhou těla v sedle.

kovboj s koněm a se psem
Westernové ježdění

Původ má v USA na dobytčích farmách, kde kovbojové potřebovali být obratní na koních při zahánění dobytka. Šlo zde o obratnost a rychlost. Postupem času začal vznikat sport, ve kterém je mnoho disciplín jako například reining, Freestyle reining, western pleasure, trail, western horsemanship, barrel race, pole bending, working cow horse a další. Jezdí se zde na volných otěžích bez kontaktu s hubou koně. Taktéž se i zde pracuje s váhou těla v sedle.